Chcete prodávat nemovitost bez realitky? Řeknu Vám jak!

10 KROKŮ při prodeji BEZ REALITKY! Poradím Vám v eBooku ZDARMA.

Ceny nemovitostí stále ještě rostou!

Přidáno 30.05.2016

Realitní trh se hýbe. A to je dobře, protože co se hýbe, to žije. A jak rychle rostou ceny nemovitostí?

Pojďme si nejdříve říci dva možné důvody, které způsobují růst cen nemovitostí.

-      Dobrá nálada kupujících (odezněly poslední skeptické myšlenky na krizi)

-      Banky (už zase nastal pokles úrokových sazeb, o kterém banky tvrdily, že už nikdy nenastane)

Pro zajímavost si srovnáme posledních 20 měsíců u našich sousedů na Slovensku, Polsku, také v Maďarsku a samozřejmě u nás.

Na Slovensku vzrostly ceny něhnuteľností o 7,2% procenta. Poláci zažívají nepatrné navýšení o 3,1%. Extrémní nárůst ale zažili přátelé od Balatonu, tam totiž poskočily ceny o neskutečných 21%. Centrální banky těchto států ale ubezpečují, že to není neúměrný růst. Slovensko patří do evropského průměru a Maďaři tímto nárůstem zase „dohánějí“ propad cen v době ekonomické recese. V té době u nich totiž došlo k extrémnímu propadu hodnoty nemovitostí, tak se nyní jen dotahují na průměr.

A jak jsme na tom v Česku? U nás se zvýšila cena nemovitostí o 6,9%.

Cena nemovitostí se stále pomalu zvedá. Čím dál víc záleží na lokalitě  a ceny nerostou všude stejně rychle. Byt 2+kk 30 km od Prahy koupíte podstatně levněji než v Praze a o dalších pár desítek km dál opět zaplatíte méně.  Celkově se růst cen se v regionech neprojevuje zdaleka tak významně jako v Praze. Praha "poblíž centra" nebo na trase metra je tudíž adeptem na nejvyšší cenu! Před rozhodnutím kdy prodat, je však třeba zvážit i další faktor - inflace!

Zde si dovolím citovat názor realitní kanceláře Maxima:

Inflace šlape rostoucím cenám na paty

Kdo má záměr prodávat nemovitost, ale chce ještě pár měsíců nebo rok počkat, jestli to nebude výhodnější než teď, měl by se zajímat o tempo růstu cen. Meziročně je to v Praze podle ČSÚ 1,7 %. Byt prodejný dnes za 3 miliony Kč by se tedy dal v dobré rezidenční lokalitě za rok nabídnout o 51 000 Kč dráž. Jenže do vašeho výpočtu by měla vstoupit také inflace. Každý rok se snižuje reálná hodnota peněz – spotřebitelské ceny rostou a za tytéž peníze si můžete reálně koupit rok od roku méně zboží. Aktuální míra inflace je 0,7 % a prognóza České národní banky mluví o jejím růstu do roku 2016 až na 2 %. Ceny nemovitostí tedy rostou jen o něco málo rychleji než inflace. Reálný výdělek, který vám přinese vyčkávání, se tak smrskne na 1 %. Zda se vám to vyplatí, nebo ne, záleží hlavně na tom – co chcete dál podniknout se svým bydlením a s penězi vydělanými při prodeji.

Jdete do lepšího? Pak z prodejem nečekejte

Prodej nemovitosti může mít různé motivy. Někdo prodává nemovitost, v níž sám bydlí, a za získané peníze si bude kupovat nové vlastní bydlení. Druhý nemovitost pronajímá nebo nechává ležet ladem a chystá se vydělané peníze dále investovat. Chcete-li opustit stávající domov a jít do lepšího, jste vlastně v pozici kupujícího, chcete koupit, než zdražení dosáhne vrcholu. Abyste navíc přešli například z 2 + kk do 4 + kk, budete potřebovat hypoteční úvěr. A úrokové sazby nebyly nikdy nižší než teď, už v roce 2016 plánuje ČNB jejich výrazné zvýšení. Zodpovědný a obratný prodej nemovitosti vám tak může přinést jistější, a navíc skoro okamžitý výdělek než spekulace nad růstem cen.

Tolik tedy názor realitní kanceláře. 

Všichni vnímají tyto události pozitivně a popisují současný stav jako uzdravování realitního trhu. I když já si osobně myslím, že kromě Ameriky, nikdy tyto trhy ani vyloženě nemocné nebyly. Snad kromě nepatrné rýmičky.

Z toho všeho vyplývá jedno jediné. Vlastně dvojí:
Chcete-li prodávat, prodávejte, najdete dobré kupující.
Chcete-li kupovat, kupujte, najdete dobré prodávající.

Tisknout stránku

Datum a svátek

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

Kontaktní formulář

Zašlete nám Vaše dotazy

Opiště text - nechci spam:

Stažením eBooku dáváte souhlas se zpracováním a shromažďováním Vašich osobních údajů v databázi webu.


      © 2017 - Mgr. Helena Felcmanová Vysušilová
Digitální obchodník
Zpět nahoru